Wielkopostny nastrój w maju wcale nie był przypadkowy. Po miesiącach oczekiwania, muzycznej posuchy, braku widoku sceny - Mała Podhalańska Filharmonia znów czaruje!

Koncert powinien był się odbyć w marcu. Zwykle to czas wiosennych występów, a że wypadałby wówczas Wielki Post, naturalnym jest, ze przeważają utwory pasyjne. Jednak nikomu nie mógł przeszkadzać podniosły nastrój  koncertu. Był to przecież pierwszy występ po długiej covidowej przerwie. Kolęd można było wysłuchać i obejrzeć jedynie online, a poprzedni koncert "na żywo" to "Powroty" z września ubiegłego roku.

Czytaj więcej pod linkiem  https://24tp.pl/n/81856

Koncerty w nowotarskiej szkole muzycznej przyciągają coraz szersze grono melomanów. Nic dziwnego - poziom coraz bardziej wykracza poza ramy "młodej" filharmonii, a muzycy prezentują coraz więcej prawdziwej wirtuozerii. I polotu. Co ważne, patrząc na uśmiechy na twarzach gających filharmoników można odnieść wrażenie, że muzyka ich po prostu cieszy, a koncert wcale nie jest jakimś sprawdzianem umiejętności czy muzycznym egzaminem.

Czytaj więcej pod linkiem http://24tp.pl/n/65730

CHICAGO - NOWY TARG. To były prawie trzy godziny urzekających wykonań na wysokim poziomie i kwintesencja polskiej muzyki. Czyli mnóstwo artystycznych i patriotycznych wzruszeń. Koncert polonijny w nowotarskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia zrobił taką furorę, że dla przybyłych za ciasne stały się i sala koncertowa, i jej galeria.

Tłumne, entuzjastycznie przyjęte wydarzenie stało się podsumowaniem pierwszego etapu ambitnego, międzynarodowego projektu pod hasłem „Łączy nas muzyka polska”, który skojarzył nowotarską placówkę z Akademią Muzyki PaSO przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago. Koncert uwieńczył też 10-dniową wizytę studyjną polonijnej młodzieży i warsztaty odbywane wspólnie z uczniami Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

Czytaj więcej pod linkiemhttp://podhaleregion.pl/index.php/spoleczenstwo/kultura-i-folklor/27649-laczy-nas-muzyka-polska-porywajacy-polonijny-koncert

Słowny lapsus jaki przydarzył się prowadzącej koncert Kseni Miśkiewicz był znamienny. Zapowiadając występ orkiestry symfonicznej przedstawiła muzyków jako przedstawicieli Chicago i Nowego... Jorku. A wszystko przez to, że wydarzenie było na prawdziwie światowym poziomie.

Czytaj więcej pod linkiem http://24tp.pl/n/63165

 

"Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach" - niesamowity koncert polonijny w nowotarskiej szkole muzycznej

"Już to, że zebrali się z różnych dzielnic miasta, z różnych układów rodzinnych, z różnych mieszkań, domów, widoków ze swego okna, i razem wykonują, czyli razem poddają się rozkazowi zapisanych na papierze dźwięków, jest godne podziwu". Fragmentem wiersza Czesława Miłosza powitano gości piątkowego koncertu "Łączy nas muzyka polska".

Takich tłumów nowotarska szkoła muzyczna dawno nie widziała. Zabrakło nie tylko miejsc siedzących, ale i stojących. Tłok był w przejściach, pomiędzy rzędami krzeseł, przy barierkach balkonu, ludzie siedzieli nawet na okiennych parapetach. W korytarzu przed wejściem do sali koncertowej stali ci, którym nie udało się w żaden sposób wcisnąć bliżej sceny. A na scenie prezentowali się uczestnicy projektu "Łączy nas muzyka polska", opartego na współpracy dwóch szkół muzycznych: w Polsce - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, a w Stanach Zjednoczonych - Akademii Muzyki PaSO w Chicago. 
Koncert prowadziły Ksenia Miśkiewicz, Barbara Bilszta i Marta Łapczyńska. Barbara Bilszta jest dyrektorem Paderewski Symphony Orchestra and Academy of Music of Chicago, jedynej na świecie (działającej poza Polską) zawodowej orkiestry promującej polską muzykę. 
Nim mikrofon oddano solistom i muzykom przywołane zostały słowa Franza Schuberta "Szczęśliwi ci, którzy mają w sercu muzykę i uśmiech na ustach". 

Czytaj więcej pod linkiem https://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/66813/quotSzczesliwi_ci_ktorzy_maja_w_sercu_muzyke_i_usmiech_na_ustachquot__niesamowity_koncert_polonijny_w_nowotarskiej_szkole_muzycznej_zdjecia.html

Projekt „Łączy nas Muzyka Polska”, finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach konkursu "Rodzina polonijna", oparty jest na współpracy dwóch szkół muzycznych: w Polsce - Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Targu, a w Stanach Zjednoczonych – Akademii Muzyki PaSO w Chicago.

Uczniowie różnych muzycznych specjalności (16 osób) oraz pedagodzy (4 osoby) wezmą udział w wyjazdach do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej, aby uczestniczyć w realizacji wspólnie wypracowanego programu wizyt.

Czytaj więcej 

https://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/66412/Cykl_wydarzen_w_ramach_projektu_8222Laczy_nas_Muzyka_Polska8221.html

Koncertowy dzień nauczyciela. W innych szkołach odbywają się mniej lub bardziej ciekawe akademie, a w nowotarskiej szkole muzycznej nie może obyć się bez koncertu. A ten był niespodzianką przygotowaną przez uczniów swoim pedagogom. Oczywiście były i kwiaty oraz nagrody dla samych nauczycieli, którzy są - jak podkreśla dyr Marta Łapczyńska - artystami. I to efektem ich pracy są postępy młodszych i starszych wychowanków.

Koncert rozpoczęła Aleksandra Marko wykonując na flecie „Luna’s song” Blaz Pucikara. Z kolei „L’ho Perduta” z Wesela Figara Mozarta zaśpiewała Izabela Solarczyk. Były „Wariacje na temat Weigla” Charles Dancla  zagrane brawurowo na skrzypcach przez Anię Furtak. 

Aleksander Adamczyk (trąbka) wykonał Etiudę koncertową op 49 Aleksandra Goedicke, a trio Alicja Kulawiak, Jonasz Pieronek (skrzypce) oraz Zuzanna Garbaruk (fortepian) zaprezentowali  temat z filmu „Romeo i Julia”.

http://24tp.pl/n/61818

Mała Podhalańska Filharmonia i Powroty absolwentów. Muzyczna uczta w sali koncertowej nowotarskiej Państwowej Szkoły Muzycznej na skrzypce, wiolonczelę i fagot. "Powroty" to tytuł koncertu Małej Podhalańskiej Filharmonii, w którym wystąpili absolwenci nowotarskiej szkoły muzycznej. To nie tylko okazja dla pedagogów, by śledzić muzyczne postępy swoich studiujących już wychowanków. To także szansa dla melomanów, by przez godzinę cieszyć uszy klasyczną muzyką. Czytaj więcej pod linkiem http://24tp.pl/n/61423

Zjednoczone chóry i gorący powiew dla chłodnej Islandii. To był finał niezwykłego koncertu chórów w nowotarskiej szkole muzycznej. Do Nowego Targu przybył na gościnny występ niewielki chór żeński Nordurljós (Zorza Polarna) z Islandii. Czytaj więcej pod linkiem http://24tp.pl/n/58683

To zwieńczenie jubileuszowego, 10 roku działalności Młodej Podhalańskiej Filharmonii. Kiermasz Muzycznych Rozmaitości to tytuł kolejnego w tym roku szkolnym koncertu. To nie tylko pokaz młodych talentów dla najbliższych, ale także możliwość obcowania z niemal profesjonalnymi wykonaniami utworów największych kompozytorów dla szerokiej publiczności. Czytaj więcej pod linkiem http://24tp.pl/n/58655