Warsztaty pianistyczne i koncert z prof. Beatą Bilińską.

Dnia 19 maja 2017 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu odbyły się warsztaty pianistyczne dla uczniów i nauczycieli szkoły. Warsztaty prowadziła prof. Beata Bilińska z Akademii Muzycznej w Katowicach. Mieliśmy ogromną przyjemność gościć ją już po raz trzeci w progach naszej szkoły.

Podczas warsztatów dzieliła się z nami swoją pianistyczną wiedzą i doświadczeniem koncertującego muzyka. Zwracała uwagę na piękno, kulturę i jakość dźwięku, wpływając na wyobraźnię uczniów. Zachęcała do wnikliwej pracy nad klarownością artykulacji, sprężystością dźwięku. Wskazywała jak duże znaczenie dla właściwej interpretacji mają proporcje brzmieniowe. Inspirowała do poszukiwania właściwego charakteru kompozycji nierzadko tańcząc na scenie. Z serdecznym uśmiechem i wielką kulturą motywowała młodych pianistów.

Czynny udział podczas warsztatów wzięli uczniowie:

Zuzanna Garbaruk, Alicja Wójtowicz z klasy fortepianu p. Joanny Zmarz,
Miriam Wójciak z klasy fortepianu p. Agnieszki Derebas,
Oliwia Polak z klasy fortepianu p. Urszuli Krauzowicz,
Kamil Pałasz z klasy fortepianu p. Aliny Jarząbek,
Maria Miodońska z klasy fortepianu p. Barbary Kaperskiej,
Anna Figura z klasy fortepianu p. Małgorzaty Majdy,
Grzegorz Malacina z klasy fortepianu p. Alicji Krupowskiej,
Piotr Sarniak z klasy fortepianu p. Marka Ciesielskiego.

Warsztaty pianistyczne zakończyły się koncertem uczestników kursu wraz z panią profesor w sali koncertowej im. J. E. Titza. Przed publicznością, zaproszonymi gośćmi najpierw zaprezentowali się młodzi pianiści, którzy przez cały dzień intensywnie pracowali pod czujnym okiem prof. Beaty Bilińskiej, realizując jej cenne uwagi. Po występach uczniów na scenie pojawiła się prof. Beata Bilińska w niezwykłych, pełnych pasji i emocji interpretacjach kompozycji Fryderyka Chopina i Grażyny Bacewicz. Koncert zakończył się owacją na stojąco. Artystka w sposób wyjątkowy oddziaływała na nowotarskich melomanów.

Po zakończeniu koncertu pianistka obdarowała uczniów płytami CD z własnymi interpretacjami. Nie mogąc rozstać się z grającymi zachęcała, aby zawsze znajdowali radość i przyjemność w codziennej pracy przy instrumencie.

Mamy nadzieję, że ten niezwykły dzień z prof. Beatą Bilińską pozostanie na długo w pamięci pianistów. Jej energia i pasja zainspiruje i zmotywuje ich do wspaniałej twórczej pracy nad własnym pianistycznym rozwojem.

tekst: A. D.