17 czerwca 2006 r. rozpoczęły się uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia istnienia szkoły muzycznej. Obchody jubileuszowe zapoczątkowano Mszą Św. w kościele Św. Katarzyny, o której oprawę zadbała orkiestra szkolna pod kierunkiem Marty Łapczyńskiej, nauczycielski chór "Gorce" oraz nauczyciele i uczniowie PSM. Po Mszy Św. rozpoczęła się oficjalna część, podczas której nastąpiło uroczyste poświęcenie szkoły, gratulacje i życzenia złożyli wizytator regionalny CEA Lidia Skrzyniarz, posłanka na Sejm RP Anna Paluch, Senator Franciszek Adamczyk, Burmistrz Miasta Nowy Targ Marek Fryźlewicz oraz wręczono nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli za szczególny wkład w działalność szkoły. Po oficjalnej części rozpoczął się koncert w wykonaniu nauczycieli, uczniów oraz absolwentów szkoły.

20 kwietnia 2006 r. nasza szkoła miała honor i zaszczyt gościć w swoich progach Kardynała Stanisława Dziwisza Metropolitę Krakowskiego. Ksiądz Kardynał wysłuchał krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów oraz chóru nauczycielskiego "Gorce" , zwiedził nowy budynek szkoły i wpisał się do księgi pamiątkowej.

W 2004 roku nastąpiła częściowa przeprowadzka do nowego budynku szkoły, w 2005 roku wszystkie zajęcia odbywały się już w nowym budynku, a 9 grudnia 2005 roku została oddana do użytku nowa sala koncertowa nazwana przez prasę "Podhalańską Filharmonią".

23 października 2002r. odszedł wieloletni Dyrektor szkoły, wspaniały Pedagog, niezwykle prawy Człowiek, Przyjaciel i Wychowawca młodzieży Jan Szostek.

24 czerwca 2001 r. w budynku szkoły została wmurowana tablica poświęcona pamięci Józefa Edmunda Titza (1953-1971) - kompozytora, twórcy pieśni regionu podhala i długoletniego nauczyciela szkoły muzycznej w Nowym Targu

5 październik 1998 r. rozpoczęcie budowy nowej szkoły muzycznej.

20 lutego 1996 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. otrzymała od miasta teren dawnych ogrodów miejskich przy ulicy Parkowej z przeznaczeniem na rozbudowę szkoły.

Rok 1995 r. rokiem jubileuszowym, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia świętowała 50 ?lecie swojej działalności. Uroczystości Jubileuszowe odbyły się 18 maja 1996 r., w trakcie obchodów dr Zdzisław Bujanowski ? dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej - wręczył akt nadania imienia Państwowej Szkole Muzycznej I i II st.